Dachy solarne – dlaczego warto je instalować?

Dachy solarne to niezwykle praktyczne rozwiązanie z dziedziny fotowoltaiki. W tej chwili zdobywają ogromną popularność nie tylko dzięki technicznym innowacjom, których na przestrzeni ostatnich lat stały się symbolem, ale również dzięki korzystnym cenom. Dlaczego każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien rozważyć montaż dachu solarnego i jakie płyną z tego korzyści?

Dachy solarne symbolem fotowoltaiki XXI wieku

Projekty dachów solarnych stanowią udaną alternatywę dla tradycyjnych form naziemnych paneli fotowoltaicznych. Zdarzyć się może, że gospodarz chce zainstalować nowoczesne moduły fotowoltaiczne na swojej działce, podwórku, ale nie może znaleźć właściwego miejsca. Czasami bywa też tak, że działka jest po prostu za mała, by przy dodatkowych obiektach i instalacjach móc skonstruować i zainstalować farmę fotowoltaiczną. Ratunkiem zatem w takiej chwili staje się dach budynku. A im większy jest on w praktyce – tym bardziej rozbudowaną instalację fotowoltaiczną można na nim umieścić. Rozmieszczone moduły po prostu zastępują dachówki, czerpiąc energię bezpośrednio ze słońca, magazynują ją i pozwalają na swobodne korzystanie z darmowego prądu. Dachy solarne przez profesjonalistów z dziedziny budownictwa oceniane są niezwykle wysoko. Wyróżniają się nieco większą efektywnością i szybkością przyswajania energii słonecznej od tradycyjnych paneli naziemnych, o czym także warto pamiętać.

Dachy solarne – zalety stosowania

Przed decyzją o zainstalowaniu dachu solarnego koniecznie trzeba przyjrzeć się propozycjom cenowym, ponieważ każdy producent wraz z ekipą realizacyjną proponuje rozwiązania o zróżnicowanej wartości rynkowej. Jedno jest pewne, na dachach solarnych nie warto oszczędzać. Najlepiej wybierać moduły sprawdzone i potwierdzone certyfikatami skuteczności oraz wytrzymałości. Ważne, by nie zaciemniały się pod wpływem wieloletniego stosowania i nie pękały. Zalet stosowania dachów solarnych jest naprawdę wiele. Wystarczy wymienić, że:

  • posiadają minimalny ślad węglowy
  • są łatwe w montażu i niezwykle wytrzymałe już po osadzeniu konstrukcji
  • magazynują energię na kilka sezonów z wyprzedzeniem
  • w dłuższej perspektywie czasu pozwalają uwolnić się od zależności względem elektrowni
  • inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat z nawiązką

Dachy solarne – umiejętna kampania promocyjna

Nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne promowane są w licznych reklamach internetowych. Możemy zauważyć, że ich wpływ widoczny jest nie tylko w tradycyjnych budynkach mieszkalnych, ale także w obiektach gospodarczych. Bardzo silnie zachęca się rolników do stosowania farm fotowoltaicznych i dachów solarnych. Takie rozwiązania solidnie usprawniają wszelkie prace produkcyjne, gdzie działalność opiera się na pracy nowoczesnych maszyn, o silnym zapotrzebowaniu na coraz większy dopływ elektryczności, która przy wysokim stopniu pobierania jest po prostu droga. Dzięki panelom fotowoltaicznym zaoszczędzić można więc także na kosztach produkcji, niezależnie od tego, jakiego typu produkcją będziemy się zajmować.