Co ma wpływ na szybkość ładowania się strony www?

Nie ma chyba nic gorszego od pięknie zaprojektowanej strony, która nie może na dobre zaistnieć w Internecie przez zbyt długi czas ładowania. Szybkość wczytywania się strony jest niezwykle istotna dla kreowania marki w sieci. Statystyki mówią, że 80% Internautów odwiedzających sklepy na różnych domenach w przypadku zbyt długiego ładowania się strony po prostu odpuszcza, zamyka okienka lub kieruje się pod inne adresy. Dzieje się to zawsze ze stratą finansową sklepu internetowego, bo przecież zawsze pod uwagę bierze się to, iż odwiedzający będzie chciał zrobić zakupy. Co zrobić, żeby strona wreszcie zaczęła się ładować w przyzwoity sposób, bez zbędnego czekania? Czynników znajdziemy przynajmniej kilka.

Ładowanie strony www – postaw na zaufany hosting!

Co strona, to inny przypadek do rozpatrzenia. Czasem winę za zbyt wolne ładowanie się strony ponosi kod aplikacji, kiedy indziej hosting, a czasami obie te rzeczy. Interacja wymaga sporych nakładów czasu, ponieważ z błahego problemu natychmiast zaczynają wyrastać kolejne. Nawet po wprowadzeniu wielu zmian pod rząd problem może wydawać się nierozwiązany, dlatego zanim rozpocznie się proces optymalizacji, mierzy się czas ładowania kilku wybranych strony, aby określić statystyki. Zwiększenie wydajności pracy serwisu przy wczytywaniu się stron polega m. in. na:

  • poprawie jakości kodu
  • usprawnieniu konfiguracji
  • dodaniu do serwera większej ilości rdzeni, pamięci RAM, szybszych dysków

Ładowanie strony www – między Adminem a Developerem

Od współpracy między Adminami i Developerami naprawdę wiele zależy. Na jej zasadzie szybko wykrywa się zachowania, współczynniki miary czynników poddawanych późniejszej analizie. Jeśli zauważymy, że powolnie wczytujące się strony pojawiły się z dnia na dzień – musimy sprawdzić wagę kB i jak długo się one ładują. Do tego celu poleca się narzędzie Firebug lub Pingdom. Jeśli nie jesteśmy pewni obrazu naszych badań, zawsze możemy zerknąć na strony konkurencyjne. 400 części strony, złożonej w większości z obrazków i zdjęć, przy wadze ponad 10 MB raczej nie sprawia, że nasza strona zachwyca lekkością i szybkością ładowania. Największym zaskoczeniem w takich sytuacjach może się okazać fakt, że tło pochodzące ze strony waży więcej, niż połowa całej witryny. Dlatego, przygotowując stronę ze świadomością ekspresowego wczytywania, trzeba odnosić się do zasad minimalizmu – “mniej znaczy więcej”.

Ładowanie strony www – pomocne parametry

Szybkość indeksowania witryny pozwolą kontrolować takie narzędzia jak Google Webmasters i Google Insights. Niektóre sugestie trudno w krótkim czasie przełożyć na rzeczywiste działanie systemu, jednak Insight na dobrą sprawę można uznać za przydatny.

W stosunkowo szybkim rozwiązaniu problemu z ładowaniem się strony www pomoże nam dostęp do danych historycznych o całym systemie. Jeśli ich nie zgromadziliśmy wcześniej, trzeba dać sobie min. jeden dzień na ich zebranie. Do dyspozycji pozostaje więc Google Analytics, przy pracy systemu – Cacti, Observium oraz Munin. Udaje się kontrolować obciążenie procesora, stopień obciążenia RAM, wydajność dyskową, metryki z bazy danych. Specyfikacja serwera VPSa także dużo nam podpowie.

Ładowanie strony www – jakie elementy hamują proces?

Przeciążeń przy nieprawidłowo ładującej się stronie może być mnóstwo. Do najbardziej charakterystycznych zaliczymy:

  • ponadnormatywne wykorzystywanie procesorów, obciążenie bazą lub PHP
  • maksymalnie zajętą pamięć, trzeba pamiętać o zapasie pamięci około 30%, aby serwer mógł operować plikami wymiany
  • wykorzystywanie dysków przy ignorancji ich optymalnych parametrów
  • ograniczoną wydajność dysków wskutek konfiguracji kontrolera
  • zbyt dużą ilość pytań do bazy danych w przypadku ograniczonego parametrami serwera
  • przebywanie pasma na granicy wykorzystania łącza

Ładowanie strony www – konfigurujemy serwer

Do właściwego obciążenia na serwerze musimy dobrać ilość połączeń Apache. Nginx z wątkami i parametrami dla bazy danych. Serwer może działać wolniej w sytuacji, gdy limity połączeń mają domyślny charakter. Ich liczba może być też zmniejszona, proporcjonalnie do wcześniejszych zasobów. Praca profesjonalnego hosta, który może się pochwalić rzetelną wiedzą, umożliwi odpowiednio wszystko skonfigurować, a nawet niektóre z elementów poddać dodatkowej korekcji.