Zaćma to powszechna choroba narządu wzroku. Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Zabieg jest bezpieczny oraz mało inwazyjny. Co więcej, jest to jedyny efektywny sposób leczenia zaćmy. Jest jednak ingerencją chirurgiczną i jako taka wiąże się z pewnym ryzykiem. Jakie są możliwe powikłania po operacji zaćmy? Czy możemy ich uniknąć?
Operacyjne leczenie zaćmy
Farmakologiczne leczenie katarakty nie jest możliwe. Skutecznym sposobem jest operacja polegająca na wszczepieniu nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej w miejsce zmętniałej soczewki naturalnej pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest przy wykorzystaniu metody zwanej fakoemulsyfikacją. Jest krótki (trwa zazwyczaj około 20 minut) i bezpieczny. Chirurg delikatnie nacina rogówkę i przednią część torebki soczewki. Przy pomocy ultradźwięków rozbijana jest zmętniała soczewka, rozdrobione fragmenty są odsysane. Miejsce soczewki zajmuje nowa, syntetyczna soczewka. Efekty zabiegu są niemal natychmiastowe. Powikłania nie występują często. Warto mieć jednak świadomość jakie są możliwe powikłania po operacji zaćmy.
Niepokojące objawy
Komplikacje nie występują często. Zdarza się jednak, że pacjent może odczuwać dyskomfort. Powinien on ustąpić w ciągu kilku tygodni po operacji. W celu uniknięcia niepokojących objawów niezbędna jest rekonwalescencja oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich. Najbardziej narażone na wystąpienie powikłań są osoby, u których zabieg wykonywany był w zaawansowanym stadium choroby. Mogą wystąpić zaburzenia takie jak zaburzenia ostrości widzenia czy też wysięk z wykonanego nacięcia. Może też wystąpić siniec w okolicy oka, które było operowane. Poświata czy tez mglisty pierścień może pojawić się u pacjentów cierpiących także na inne choroby oczu takie jak np. jaskra, retinopatia cukrzycowa lub stany zapalne siatkówki.
Najbardziej groźne powikłania to wylew w oku, astygmatyzm, rozwarstwienie siatkówki i zaćma wtórna. Może też dojść do przesunięcia soczewki.
Powikłania po operacji zaćmy – czy możemy im zapobiec?
Rekonwalescencja i rzetelne przestrzeganie zaleceń lekarskich mogą zapobiec wystąpieniu powikłań. Gojenie się oka to proces, który może trwać około 4-6 tygodni. Osoby po zabiegu powinny prowadzić bardzo oszczędny tryb życia. Należy zrezygnować z aktywności, unikać schylania się oraz wykonywania gwałtownych ruchów głową. Nie można w tym czasie podnosić ciężkich przedmiotów. Konieczne jest z kolei stosowanie przepisanych przez lekarza specjalistycznych kropli.