Pojawienie się koronawirusa w światowej przestrzeni utrudniło życie i codzienne funkcjonowanie nam wszystkim, a co za tym idzie, wszelkim grupom zawodowym. W tej chwili nie ma na świecie takiego środowiska pracy, które nie ucierpiało na pandemii. Zamykane są zakłady przemysłowe, lokale usługowe, gastronomiczne, a także całe centra handlowe. Najgorsze jest to, że nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa ten stan zawieszenia. Prognozy niestety nie są zbyt optymistyczne. Nagle okazało się, że w naszym codziennym życiu, w sytuacji zagrożenia najważniejsi nie są celebryci oraz piłkarze, tylko ludzie na co dzień zajmujący się prozaicznymi i zazwyczaj niedocenianymi czynnościami – sprzedawcy, ekspedientki oraz lekarze. To właśnie te profesje w czasie pandemii okazują się być nie do przecenienia. Mamy nadzieję, że gdy cały dramat się skończy, rynek pracy należycie je doceni.
Rynek pracy a pandemia
Nie wszyscy pracownicy mogą liczyć na chwilowe benefity wprowadzone na czas zastoju. W wielu zakładach, gdzie wstrzymano się z produkcją towarów, zaoferowano pracownikom tzw. „przestojowe”, czyli określoną sumę wypłacaną w formie wypłaty miesięcznej. Wynosi ono 60% płacy minimalnej. Najtrudniej mają przedsiębiorcy, którzy prowadzili do tej pory własną działalność gospodarczą. Tutaj sytuacja jest o tyle dramatyczna, że dochodzą jeszcze zaległe składki na ZUS. Rynek pracy w Polsce nigdy zanadto nie pomagał nawet drobnym przedsiębiorcom, a propozycja pożyczek od państwa na spłatę ZUS przez czas bez pracy wydaje się być zwyczajną kpiną.
Rynek pracy po pandemii – co się zmieni
Na pewno polski rynek pracy podnosić się będzie nieco dłużej od europejskiego. Ilość dotacji europejskich jest w Polsce wykorzystywana w znacznie mniejszym stopniu, niż w pozostałych krajach europejskich. Wpływ na to mają działania aktualnie rządzącej partii, a także nieprzerwane połączenia kościoła z polityką. Przedsiębiorcy po raz kolejny pozostaną zostawieni samym sobie. Na szybki powrót do normalnej sytuacji na rynku pracy liczy branża fryzjerska, kosmetyczna, farmaceutyczna, odzieżowa i wiele innych.