Złamania w obrębie kończyn dolnych należą do najczęściej występujących urazów ortopedycznych. Większość przypadków wymaga wdrożenia rehabilitacji po złamaniu. Proces leczenia, w tym czas jego trwania, zależy w znacznej mierze od miejsca złamania, charakteru i siły, jaka działa na kość. Wiek pacjenta i stan zdrowia danej osoby to kolejne czynniki, które mają wpływ na to jak szybko pacjent wraca do sprawności. Dużą rolę odgrywa również rehabilitacja po złamaniu, która powinna być prowadzona przez fizjoterapeutów z doświadczeniem.
Rehabilitacja po złamaniu – jak wygląda i dlaczego jest ważna?
Złamanie to nie jedynie przerwanie ciągłości kości. Warto podkreślić, że zazwyczaj uszkodzone zostają również otaczające struktury, w tym tkanki miękkie, proprioreceptory, zdarza się, że także naczynia krwionośne i nerwy. Bez rehabilitacji, może dojść do zaburzeń siły i współpracy mięśniowej. Ryzykujemy powstaniem przykurczy oraz niefizjologicznego ułożenia.
Fizjoterapeuta ma zadanie wesprzeć pacjenta w powrocie do sprawności z zachowaniem bezpieczeństwa zespolenia kości. Fizjoterapia może być włączona już w pierwszych dobach po urazie. Podstawowe jej zadanie na tym etapie ma przede wszystkim na celu zmniejszyć ryzyko zakrzepicy i poprawiać funkcje oddechowe. Często jest również możliwość realizowania ćwiczeń izometrycznych. Fizjoterapeuta może także omówić najlepsze pozycje ułożeniowe, które są szczególnie istotne u pacjentów po endoprotezie stawu biodrowego.
Kolejne etapy zależą głównie od miejsca złamania, wybranego przez lekarza sposobu leczenia, wieku i schorzeń towarzyszących oraz wcześniejszej sprawności fizycznej pacjenta.
W przypadku, gdy pacjentowi założono opatrunek gipsowy lub ortezę, może on być w pełnym zakresie rehabilitowany już po jej usunięciu. Ma wówczas miejsce pobudzenie do pracy dotychczas odpoczywających mięśni i przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu w stawach, które sąsiadują z miejscem złamania. Masaże, laseroterapia, krioterapia, ultradźwięki i pole magnetyczne to elementy fizykoterapii, które znajdują zastosowanie w rehabilitacji po złamaniu nogi.
Gdy występują deficyty ruchowe lub chory odczuwa ból, rehabilitacja może być również wykonana wiele lat po przebytym urazie. Za każdym razem rozpoczęcie rehabilitacji pourazowej powinien być ustalony z lekarzem prowadzącym.
materiał sponsorowany