Endoproteza biodra to zabieg wykonywany u osób, i których mimo farmakoterapii nie ustępuje dotkliwy ból a zmiany zwyrodnieniowe są znacznie zaawansowane. Miejsce zniszczonych struktur anatomicznych stawu wszczepiony zostaje sztuczny staw biodrowy. Sam zabieg to jednak nie koniec problemów pacjenta. Równie ważna jest właściwa rehabilitacja po endoprotezie biodra. Na czym ona polega? Kiedy rehabilitacja po endoprotezie biodra powinna być rozpoczęta?
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce
Warto podkreślić, że nie jest możliwe, aby endoproteza w 100% zastąpiła własny staw. Z tego również względu, kluczowe jest postępowanie pooperacyjne. Ma ono za zadanie zminimalizować ryzyko powikłań, takich jak zwichnięcie czy też obluzowanie się endoprotezy. Właściwe postępowanie służy również wzmocnieniu osłabionych mięśni i przywróceniu prawidłowego wzorca chodu. U pacjentów wdrożona zostaje kinezyterapia, postępowanie odciążające i przeciwbólowe. Wspomagająco stosowana jest fizykoterapia, hydroterapia oraz masaż. Zastosowana terapia powinna być spersonalizowana. Na dobór wskazanych ćwiczeń i terapii mają bowiem wpływ takie czynniki jak m.in. ogólny stan zdrowia, styl życia czy też rodzaj zastosowanej endoprotezy.
Procedury wdrażane w pierwszych dobach po endoprotezoplastyce skupiają się na profilaktyce przeciwzakrzepowej, działaniu przeciwbólowym, wspomaganiu procesów gojenia. Ma miejsce stopniowa pionizacja chorego i jego uruchomienie.
Trzecia doba po zabiegu to najczęściej moment, gdy ma miejsce pionizacja z asekuracją iw balkoniku. Następnie, pacjent ćwiczy chód z pomocą kul. Po pewnym czasie dochodzą elementy takie jak pokonywanie przeszkód i chodzenie po schodach.
Dopiero po upływie 3-6 miesięcy (endoproteza biodra bezcementowa) i 3-4 miesięcy (endoproteza biodra cementowa) możliwe jest chodzenie bez kul.
Endoproteza biodra – jak ważna jest edukacja pacjenta?
Bardzo ważne jest, aby pacjent wiedział jakie czynności nie są wskazane po zabiegu oraz w jaki sposób powinien wykonywać czynności tak, aby możliwe było utrzymanie funkcjonalności sztucznego stawu.
Czego powinien unikać pacjent po endoprotezoplastyce? Zakazane jest nadmierne zginanie operowanej kończyny, przywodzenie i wykonywanie ruchów rotacyjnych. W przestrzeni domowej pacjent powinien mieć zapewnione takie elementy jak wkładka na sedes czy podwyższone łóżko.